P.G.R. & Zilberman
P.G.R. – czyli Projekt Grzegorza Rogali, to jazzowy projekt wyrażający ideę łączenia kultur i gatunków muzycznych. Koncepcja obejmuje dialog między muzyką polską, żydowską i klasyczną. Możemy się o tym przekonać słuchając 4 albumów CD. Pierwszy z nich, wydany w 2011 roku „Enthuzjazzm”, to egzotyczna mieszanka muzyki klezmerskiej i jazzowej. Kolejna płyta „Poezjazz”, wydana w 2014 roku, to przede wszystkim bardziej odkrywa osobiste konteksty liderów i poetyckie teksty: biblijna „Pieśń nad Pieśniami” i fragmenty „Sanatorium pod Klepsydrą” Bruno Szulca. Oba albumy zostały nagrane z izraelską saksofonistką Sagit Zilberman. Wydane w 2020 „Polish Psalter” i w 2023 roku „Polish Psalter vol 2”, to amalgamat muzyki i literatury renesansowej, z jazzem.
Współpraca z Sagit Zilberman, po części wspólne po części komplementarne muzyczne skojarzenia stały się „paliwem” do wydania albumu „Enthuzjazzm”. W czasie stypendium na słynnej Berklee College of Music w Bostonie młody polski jazzman poznał izraelską saksofonistką – Sagit Zilberman. Projekt, który powstawał w Polsce i Niemczech, wreszcie mógł zabrzmieć zgodnie z zamysłem połączenia jazzu z dziedzictwem oraz energią naszej części Europy, mieszających się kultur polskiej i żydowskiej wzbogaconych o elementy afro-kubańskie.
P.G.R. zagrał z Sagit Zilberman ponad 100 koncertów. Wystąpił na znaczących festiwalach – zarówno jazzowych jak i klezmerskich, w renomowanych klubach jazzowych w Polsce, Niemczech i w Ukrainie.
Zespół wykonał koncerty m.in w Sejmie RP, synagodze Pod Białym Bocianem, Muzeum Historii Żydów Polskich – POLIN, na festiwalu Flugery Lwowa, Jazz w Ruinach
Artyści, którzy nagrali pierwszy album „Enthuzjazzm” ponownie wracają do współpracy.
Skład zespołu
Lider: Grzegorz Rogala – puzon
Puzonista, kompozytor, aranżer, producent. Absolwent Jazz Institut Berlin i stypendysta Berklee College of Music. Studiował u Jiggsa Whighama, Ludwika Nussa oraz Phila Wilsona. Kompozycję studiował u Johna Hollenbecka (Grammy Award).Osiągnięcia: indywidualne wyróżnienie na festiwalu FAMA (2005 r.), laureat festiwali: Nadzieje Warszawy i Berlin Jazz & Blues Award (z zespołem Kattorna). Członek miedzynarodowego bigbandu European Colours Jazz Orchestra. Laureat nagrody „Phil Wilson Award”.
Lider formacji: Projekt Grzegorza Rogali (P.G.R.), 2+, Native Jazz Trio, Koncertował na takich festiwalach jak: Festiwal Krzysztofa Komedy, Letnia Akademia Jazzu, Głogowskie Spotkania Jazzowe, Jazz w Ruinach, Od Nowa Jazz Festival, Ancona Summer Jazz (Włochy), Marigliano Jazz Festival (Włochy), Leipziger Jazz Tage (Niemcy), Sounds no Walls (Niemcy), Jazz Ahead (Niemcy), Flugery Lwowa (Ukraina), Stockholm Jazz Festival(Szwecja). Na 100-lecie odzyskania Niepodległosci skomponował muzykę do wierszy Polskich Poetów XIX-XX w., na sopran, kwartet smyczkowy i puzon jazzowy, wydaną następnie jako „Pieśni Wolności”. Jego dwa ostatnie Albumy Polish Psalter, zostały wyróżnione tytułem „Płyta Kwartału” magazynu Presto.
Dyskografia: “Kattorna” – Kattorna (2007) “Straying To The Moon” – Kattorna (2010), „Enthuzjazzm“ – PGR (2011), “Ballady i Transe” – Agnellus (2012), „Poezjazz” – PGR&Zilberman (2014), “Kapela Polonica” – G.F. Telemann (2018 – Producent) “Bal dlaubogich.Tribute to Tuwim” – Agnellus (2019) “Polish Psalter” – P.G.R. (2020)„Pieśni Wolności” (2023)„Polish Psalter vol 2” – P.G.R. (2023)Gość specjalny: Sagit Zilberman
Saksofonistka jazzowa/kompozytorka/sideman – Sagit Zilberman koncertowała, nagrywała i dzieliła scenę z jednymi z najlepszych muzyków muzyki współczesnej. Sagit, absolwentka Berklee College of Music, pełna pasji i umiejętności gry na swoim instrumencie spotkała się z szerokim uznaniem, będąc laureatką wielu prestiżowych nagród; wśród nich prestiżowej nagrody „Sadao Watanabe Award”.
Wśród swoich muzycznych inspiracji wymienia Joe Lovano, Grega Osby’ego i inną Izraelkę Anat Cohen, również przypisuje swój rozkwitający sukces świadomemu wysiłkowi utrzymywania równowagi umysłu, ciała i duszy poprzez jogę. Tak naprawdę Sagit postawiła sobie za swoją osobistą misję ucieleśnienie wizji tego, jak wygląda bycie zdrowym, produktywnym i odnoszącym sukcesy muzykiem
Sagit koncertowała na całym świecie ze znanymi polskimi, izraelskimi i brazylijskimi artystami, P.G.R., Helmutem Eizelem i A. Manguigoyą. Występowała na renomowanych scenach i festiwalach na całym świecie, takich jak: Ao-Viva i New Jazz Clubs w Brazylii; BlueNote, Jazz Club Pod Filarami, Jazz w Ruinach Jazz Festival i Wytwórnia Jazz Festival w Polsce; The Beehive, Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Roxbury, Hibernian Hall i Kendall Square Music Festival w Bostonie; Klub Tutuma w Nowym Jorku; Shrine i Billie’s Black w Harlemie. Obecnie Sagit prowadzi własny zespół Afro-Jew, który zgłębia tradycje afrykańskie i żydowskie, a także intensywnie występuje z popularnymi zespołami z Bostonu i Nowego Jorku, The Rajdulari Jazz Project i Groovocracy, dając wiele głośnych występów. Poza koncertowaniem prowadzi autorski kurs muzyczny muzyczny podczas którego grajac na 11 instrumentach dzieli się ideą gorliwego słuchania, wzajemnej cierpliwości i połączenia z głębszym wnętrzem, które jest wypełnione światłem i dobrocią. Odwiedziła ona z nim 35 szkół w 5 stanach podczas pięciu miesięcy.
Michał Bryndal – perkusja
Jest podwójnym magistrem sztuki, absolwentem Wydziału Sztuk Pięknych na UMK w Toruniu (2007) i Instytutu Jazzu na Akademii Muzycznej w Katowicach (2009).Perkusista posługujący się głównie techniką uderzania specjalnie wyprofilowanymi kawałkami drewna w przedmioty wykonane z mieszanki metalu, drewna i tworzyw sztucznych generując w ten sposób dźwięk. Zespoły i artyści z którymi współpracował: Staff, Sofa, trio Stryjo, Storyboard z Adamem Bałdychem na skrzypcach i armeńskim akordeonistą Davidem Yengibarianem, Power of the Horns Piotra Damasiewicza, Joanna Duda i AUAUA, Mariusz Lubomski, Maria Peszek i inni, Damage Control.
W maju 2011 dołączył do Voo Voo prowadzonego przez gitarzystę i kompozytora Wojciecha Waglewskiego. Z Voo Voo nagrał następujące płyty – „Nowa Płyta” 2012 i „Dobry Wieczór” 2014. Obie spotkały się ze świetnym odbiorem i opiniami krytyków, a płyta „Dobry wieczór” otrzymała nagrodę Fryderyka w kategorii „Muzyka korzeni” w roku 2015. Utwór „Gdybym” pochodzący z tej płyty przez 5 tygodni zajmował pierwsze miejsce na liście przebojów 3 programu polskiego radia. W 2015 roku Voo Voo we współpracy z Muzeum Powstania Warszawskiego stworzyło album upamiętniający to historyczne wydarzenie. Płyta nosi nazwę „Placówka ’44” i wraz z Voo Voo wystąpiła na niej plejada polskich wokalistów, m.in. Tomasz Organek, Barbara Derlak, Tomasz Makowiecki. Michał napisał dwie piosenki, z których „Palec na cynglu” z gościnnym udziałem Organka stała się singlem promującym płytę i zagościła na liście przebojów 3 Programu Polskiego Radia.
Łukasz Borowiecki – Kontrabas
Kontrabasista, kompozytor, producent muzyczny. Współtwórca piosenek i producent muzyczny płyt Pawła Domagały, na których znalazła się piosenka „Weź nie pytaj”. Ilość odtworzeń tego utworu w serwisie YouTube sięga 150 milionów. Piosenka była notowana na pierwszych miejscach list przebojów największych polskich stacji radiowych, a płyta „1984”, z której pochodzi piosenka, osiągnęła status poczwórnej platyny.Producent muzyczny płyt Artura Andrusa, w tym poczwórnie platynowej „Myśliwieckiej”, oraz kompozytor muzyki do większości piosenek, które się na nich znalazły, między innymi: „Baba na psy”, „Bambino jazzu”, „Cyniczne córy Zurychu”, „Królowa nadbałtyckich raf”. Założyciel zespołu „Jamal” i producent płyty „Rewolucje”, na której znalazła się piosenka „Policeman”.Współtwórca utworu „Freeman” brytyjskiej grupy Mattafix.
Kompozytor muzyki do filmu „Na chwilę na zawsze” w reżyserii Piotra Trzaskalskiego.
Kompozytor muzyki do serialu „Rafi”.
Twórca muzyki do licznych słuchowisk radiowych Polskiego Radia, spektakli teatralnych, programów telewizyjnych i reklam.
Recenzje:
Etnosystem – Projekt Grzegorza Rogali: Płyta Ethuzjazzm
Wybitni instrumentaliści, połączenie folkloru polskiego, muzyki klezmerskiej i jazzu to główne składniki przepisu na „Enthuzjazzm” Projektu Grzegorza Rogali, albumu, który kilka tygodni temu miał swoją premierę. By jednak z takich połączeń wyszła etniczna potrawa o ciekawym smaku, a nie zakalec wywołujący problemy z żołądkiem, potrzeba dobrego kucharza, który całość ogarnie i poprowadzi w dobrą stronę. Grzegorz Rogala z tego wyzwania wyszedł obronną ręką. Stworzył album złożony, ale spójny, logiczny i konsekwentny. (…)Każdy utwór na „Enthuzjazzmie” ma swoją historię. Począwszy od interpretacji polskiego mazurka, przez
ilustrację przekroczenia Morza Czerwonego przez Izraelitów, osobistą introspekcję sytuacji na Kubie(…)
Autor: Kaśka Paluch
Całość:
http://etnosystem.pl/muzyka/recenzje-muzyczne/4582-projekt-grzegorza-rogali-enthuzjazzmJazz Forum
„……Zdarzyć się tu może prawie wszystko – ujazzowiony mazurek,zorientalizowany standart Stella by Starlight, czy wreszcie rapowana hasydzka miniatura autorstwa Johna Zorna. I to właśnie duch tego charyzmatycznego saksofonisty, innowatora muzyki żydowskiej i muzycznego postmodernisty unosi się bodaj najwyraźniej nad muzyką Projektu Grzegorza Rogali. …..”
Autor: Marek Romański
Magazyn „Audio” 10/2011„(…)Znajdziemy tu jazzowe kompozycje wzbogacone melodiami, które łatwo wpadają w ucho, ale się nie nudzą. Zresztą dla mnie world music jest atrakcyjna na krótką metę. Chyba że uda się ją przełożyć na uniwersalny język jazzu i to Grzegorz Rogala zrobił po mistrzowsku.“
Autor: Marek DuszaLaboratorium muzycznych fuzjiiZespół PGR, aby sprostać bogatej historii opracowań muzyki żydowskiej na jazzowo, stawia na czystość i czytelność muzycznego przekazu(…)Gra sekcji rytmicznej jest więc wyjątkowo oszczędna i pozostawia mnóstwo przestrzeni dla improwizujących muzyków. Zdecydowanie dominują partie puzonu i saksofonu. To co uderza od pierwszej chwili, to śpiewność frazy zarówno w solowych partiach Rogali jak i Zilberman(…)U saksofonistki podkreślić chciałbym również umiejętne stosowanie ornamentów, które dla muzyki żydowskiej są przecież tak charakterystyczne, zaś u Rogali wyjątkowo ciepły i matowy ton oraz staranną intonację.(…)
Wszystkie tematy łatwo wpadają w ucho, zwłaszcza najbardziej przebojowy Cuban Report ze znakomitą partią solową Zilberman. Taneczny charakter maja również Majazzur,(…)oraz Hekhal, z gościnnym udziałem rapera Wujka Samo Zło. PGR wpisuje się więc w długą już tradycje zapraszania do projektów jazzowych wykonawców muzyki rap. Skoro mógł Hancock, Davis i Urbaniak, to dlaczego nie Rogala?(…)
Odmienny nastrój mają natomiast kompozycje takie jak: Israelites Crossing The Red-Sea, Abidan, czy też Hiob/Job. Poprzez swój tajemniczy, a raczej kabalistyczny charakter, nawiązują one do tradycji żydowskiego mistycyzmu, o czym świadczą już same tytuły(…)
Autor: Marcin Puławskicałość: http://lamuzi.blogspot.com/2012/10/recenzje-nowosci-pgr-projekt-grzegorza.html