Skocz do treści

P.G.R. Quartet

P.G.R. – czyli Projekt Grzegorza Rogali, to jazzowy projekt wyrażający ideę łączenia kultur i gatunków muzycznych. Koncepcja obejmuje dialog między muzyką polską, kubańską, żydowską i klasyczną. Możemy się o tym przekonać słuchając 4 albumów CD. Pierwszy z nich wydany w 2011 roku „Enthuzjazzm” to egzotyczna mieszanka muzyki klezmerskiej i jazzowej. Kolejna płyta „Poezjazz”, wydana w 2014 roku, to przede wszystkim bardziej osobisty wymiar, ale także poetyckie teksty: biblijna „Pieśń nad Pieśniami” i fragmenty „Sanatorium pod Klepsydrą” Bruno Szulca. Oba albumy zostały nagrane z izraelską saksofonistką Sagit Zilberman i wydane przez Soliton.

Kolejne dwa albumy zatytułowane „Polish Psalter” z 2020 i 2023 roku, wydane przez Ars Sonora, łączą jazz z muzyką renesansową.

Psalmy Dawidowe w poetyckiej parafrazie Jana Kochanowskiego do czterogłosu Mikołaja Gomółki zostają na nowo zinterpretowane i opracowane przez lidera projektu. Muzyka ta zebrała entuzjastyczne recenzje zarówno w prasie klasycznej jak i jazzowej (PRESTO, Jazzpress, Polish Jazz, Adam Baruch – Soundtrack of My Life).

P.G.R. dwukrotnie otrzymał stypendium Berklee College of Music, jego muzyka gościła w UK Jazz Radio oraz na wielu scenach muzycznych w Polsce, Ukrainie, Niemczech, Szwecji, Francji i USA, m.in.: Jazz w Ruinach, Głogowskie Międzynarodowe spotkania Jazzowe. Synagoga Pod Białym Bocianem, Muzeum Historii Żydów Polskich, Flugery Lvova, Sztokholmski Festiwal Jazzowy, Kościół Saint Merri w Paryżu.

Najnowsza odsłona formacji to P.G.R. quartet z tytułowym utworem „Song for my Mother”, który nawiązuje do niedawnej śmierci Mamy lidera. Grzegorz Rogala nie skupia się jednak tylko na osobistej stracie, ale także na relacjach z Najbliższymi. Poza nowymi utworami usłyszymy więc „Song for Basia” i „The New Life Appearance”, wydanymi na płycie Poezjazz (Soliton 2014), będzie biblijny Hiob, czy utwór zadedykowany Bronisławowi Kaperowi – polskiemu kompozytorowi muzyki filmowej, zasłużonemu dla Hollywood i historii światowego jazzu. Do tej osobistej podróży Lider zaprosił znanych na polskiej scenie jazzowej Artystów.

pl_PLPL